Alla barn har rätt till kultur, lek och skapande

Publicerat den Kategoriserat som Barnkultur

Del 2:

Konst och kultur handlar inte enbart om målningar på en vägg, musik i högtalaren eller en föreställning på en scen. Det handlar om att få känna efter, tänka fritt och drömma stort. När barn får utforska konst, språk och kultur får de också nycklar till sig själva – och till varandra. Fantasin växer, empatins dörrar öppnas och världen blir lite mindre, lite närmare, lite mer begriplig.

Alla barn bär på en egen värld. En värld av drömmar, röster, fantasi och rörelse – och alla barn har rätt att uttrycka den, forma den, leka i den och dela den med andra. Rätten att leka, vila, skapa och uppleva kultur är inte bara en fin tanke. Det är en grundläggande rättighet (Artikel 31).

Hur kan vi öppna dörrar till kultur för våra barn? 

Det behövs inga stora projekt. Ofta räcker de små, glada stegen:

• Musik – att sjunga tillsammans, spela rytmer och lyssna på låtar från olika länder skapar gemenskap och öppnar dörrar till nya världar.

• Böcker – genom berättelser och sagor får vi resa både över världen och in i fantasins landskap, samtidigt som barnens föreställningsförmåga utvecklas.

• Film och teater – här får barn upptäcka något nytt, möta olika uttryck och känslor genom skådespelarnas gestaltning och prata vidare om det de upplevt.

• Dans – ett sätt att utforska hur kroppen vill uttrycka glädje, kraft eller stillhet, och att hitta sitt eget rörelsespråk.

• Språk och kultur – små ord och fraser på ett nytt språk, som “Hej!”, “Tack!” och “Trevligt att träffas!”, kan öppna för nyfikenhet och förståelse.

• Resor – om man kan, såklart. Men man kan också “resa” genom smaker, bilder, berättelser och möten med människor i sin egen stad.

När vi öppnar dörrar till kultur öppnar vi också våra hjärtan. Vi upptäcker att världen är full av färger, ljud och berättelser – och att varje barn bär på något unikt som förtjänar att få lysa.

Kultur som rättighet – inte ett privilegium

Alla barn har rätt att få tillgång till konst, kultur och utbildning (Artikel 28 & 31). Det innebär att samhället – från staten till skolan till kulturinstitutioner – ska skapa förutsättningar för att varje barn ska kunna delta på lika villkor (Artikel 2). Inga ekonomiska, sociala eller fysiska hinder ska stå i vägen för barns kulturella delaktighet.

Utbildning ska inte bara fylla barn med fakta – den ska stärka deras nyfikenhet, fantasi och respekt för människor, miljöer och kulturer (Artikel 29). Kultur är ett språk som alla kan  ta del av, oavsett förutsättningar, bakgrund eller uttryckssätt.

På Luckan tror vi på kulturens kraft

På Luckan vill vi att varje barn ska få chansen att skapa, leka, drömma och upptäcka världen genom kultur. Vi tror på stunderna där barn skrattar i kör, klipper och klistrar i full koncentration, eller dansar tills golvet vibrerar. Stunder där barnen är fria att vara precis som de är.

Kultur förenar, inspirerar och gör världen lite varmare – ett hjärtslag i taget. Och varje barn har rätt att få känna den värmen. (Artikel 31)

Den här bloggserien är en del av ett praktikprojekt som har sin utgångspunkt i FN:s konvention om barnets rättigheter. Under Barnkonventionsveckan vill vi lyfta fram och synliggöra de rättigheter som varje barn har, och bidra till ökad kunskap, omtanke och uppmärksamhet kring barnens perspektiv.
Publicerat den
Kategoriserat som Barnkultur
Skip to content